Branża automotive w Polsce znana jest z tego, że kładzie szczególny nacisk na zapewnienie najwyższych standardów zarówno w obrębie produkcji, jak i całej sferze okołoprodukcyjnej. Przekazanie zadań czy procesów do realizacji firmie zewnętrznej dla jednych jest koniecznością dla innych pragmatycznym wyborem. W obu przypadkach celem, który przyświeca takiej decyzji jest zapewnienie jakości na najwyższym poziomie oraz redukcja kosztów. Firma z branży automotive, która korzysta z outsourcingu pozwala sobie na skupienie się nad swoim core business , bo to w nim tkwi wartość firmy.
Jak powiedział kiedyś Gucci „ Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę”.
Wybierz współpracę z naszą firmą i postaw na specjalistów w zakresie obróbki powierzchniowej, gratowania i odtłuszczania części metalowych. Oprócz oszczędności, zyskasz gwarancję jakości oraz możliwość współpracy z najlepszymi w swoim fachu na rynku usług automotive w Polsce.
Branża automotive w Polsce
Branża motoryzacyjna w Polsce jest jedną z kluczowych gałęzi przemysłu. Polska jest jednym z największych producentów samochodów w Europie. W 2020 roku w Polsce wyprodukowano około 685 000 samochodów, co dało nam 21. miejsce na świecie. Polska, jako jeden z największych producentów samochodów i części motoryzacyjnych, stanowi ważny ośrodek przemysłowy w Europie. W 2020 roku polska branża automotive zajęła 4. miejsce wśród największych producentów samochodów w Europie, wyprzedzając takie kraje jak Włochy czy Hiszpania. Można powiedzieć, że produkcja samochodów w Polsce to podstawa polskiej gospodarki. Głównym źródłem rozwoju branży automotive w Polsce jest inwestycja zagraniczna. W sektorze motoryzacyjnym działa nie tylko wiele firm polskich, ale również takie giganty jak Volkswagen Group, General Motors, czy Toyota. To właśnie one, dzięki swoim inwestycjom, przyczyniają się do wzrostu produkcji i zatrudnienia. Ważna rolę odgrywa również rozwój infrastruktury, dzięki której dostawy surowców i części do produkcji są sprawniejsze.
Polska branża motoryzacyjna nie tylko produkuje, ale także rozwija technologie. W ciągu ostatnich lat w branży automotive w Polsce zaszły znaczące zmiany. Zaczęto inwestować w nowe technologie, jak choćby samochody elektryczne, co ma wpływ na ogromną poprawę jakości produktów i zwiększanie ich konkurencyjności na rynku.
Polska branża motoryzacyjna jest również ważnym pracodawcą w kraju. Wytwarzanie części i samochodów skupia w Polsce tysiące przemysłowców, specjalistów i inżynierów. Producenci zatrudniają w Polsce około 280 tysięcy osób, co stanowi 12% ogółu zatrudnienia w polskim przemyśle. W branży automotive w Polsce jest dużo miejsca dla młodych, ambitnych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje talenty i umiejętności.
Branża automotive w Polsce stawia na outsourcing
Firmy z branży automotive działające w Polce coraz częściej decydują się na outsourcing usług — szereg korzyści jakie takie rozwiązanie za sobą niesie, sprawia, że współpraca z zewnętrznym partnerem staje się już nie tylko sytuacją doraźną. Zainteresowanie outsourcingiem związane jest przede wszystkim z kosztami, chęcią oszczędności czasu oraz doświadczeniem i specjalizacją danych firm w określonej dziedzinie (np. obróbka wibrościerna). Choć to wciąż kontrola jakości jest najczęściej zlecaną na zewnątrz usługą, to na przełomie kilku ostatnich lat zaobserwować można wyraźny trend, który zmierza do tego, aby również inne prace, w tym te bardziej specjalistyczne, zlecać podwykonawcom.
Branża motoryzacyjna i jej wymagania
Obróbka wibrościerna to doskonały przykład na to, jak outsourcing pewnych procesów pozytywnie wpływa na jakość wytwarzanych przez dane przedsiębiorstwo części. Wysokie wymagania rynku prowadzą do tego, że dostawcy poszczególnych komponentów muszą szczególnie dbać o jakość wysyłanych do takich klientów części. Problem pojawia się głównie w trakcie oczyszczania części metalowych, których dokładne wygładzenie i przygotowanie wymaga profesjonalnych narzędzi oraz zwiększania powierzchni przeznaczonej na produkcję, co oczywiście wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, na które nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić. Jednym z procesów, który najlepiej spełnia wymagania związane z klasą jakości i czystości części metalowych jest obróbka wibrościerna.
Obróbka wibrościerna w branży automotive
Obróbka wibrościerna to nic innego jak proces wykańczania powierzchni oparty na obróbce chemiczno-mechanicznej, podczas której jako medium obróbcze stosowane są kształtki ścierne. Obróbka wibrościerna w branży automotive, która nastawiona jest przede wszystkim na wysoką jakość, to bardzo ważny proces, dzięki któremu części metalowe pozbawiane są niekorzystnych zadziorów oraz innych ostrych krawędzi.