VIA - historia

VIA ma ponad 20-letnie doświadczenie w obróbce powierzchniowej metali. Zakład w  Komornikach k.Środy Śląskiej działa od 2007 roku i w swoim parku maszynowym posiada:

  • 4 linie rotowibracyjne do obróbki wibrościernej marki Rosler,
  • 1 zautomatyzowaną maszynę przelotową marki Walther Trowal
  • 2  hi-tech odtłuszczarki typu PER (4-chloro-etylen), pracujące w próżni, o koszach myjących wielkości pojemnika typu gitterbox
  • maszynę do pakowania części
  • wagi przygotowane do odliczenia (szt/kg)

W Niemczech posiadamy 10 linii bębnów wibracyjnych, 3 maszyny przebiegowe do obróbki wibrościernej oraz 5 wysokiej jakości odtłuszczarek.

W 2011 roku w Lennestadt-Grevenbruck zostało otwarte Centrum Technologiczne, zajmujące się myciem precyzyjnym, przede wszystkim skomplikowanych elementów dla sektora automotive. Mieszczące się tam laboratoria przeprowadzają liczne analizy czystości części zgodnie z normami VDA. Tego typu linia mycia precyzyjnego ma zostać zainstalowana na wiosnę 2020 r. w zakładzie w Polsce.

Firma w Polsce i w Niemczech zatrudnia ponad 200 pracowników i generuje roczne obroty na poziomie ok.12 mln EUR.

VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
VIA - o nas

Inwestycje w 2015 r.

VIA w Polsce na przełomie 2014/2015 r. ukończyła inwestycję w nowe maszyny w fabryce w Komornikach (gm.Środa Śląska) na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Innowacyjny projekt zakładał m.in. uruchomienie ultranowoczesnej odtłuszczarki oraz powiększenie hali magazynowo produkcyjnej.  Do końca 2015 r. firma zatrudniała 15 nowych pracowników.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom VIA potwierdziła swoją pozycję lidera w Polsce w zakresie procesów odtłuszczania przemysłowego oraz obróbki wibrościernej. Zajmujące się od lat outsourcingiem powyższych procesów przedsiębiorstwo, dzięki inwestycji w 2014/2015r. ponad 8-krotnie zwiększyło swoje moce wydajnościowe.

Inwestycja w 2017 i 2018 roku

Spółka VIA w styczniu 2017 roku oddała do użytku kolejne 1000 m2 powierzchni produkcyjnej oraz 200 2 powierzchni biurowej.

Jednocześnie utworzono nowy wydział kontroli jakości.

W 2017 roku spółka zatrudniała 30 pracowników.

Z początkiem roku 2018 firma zainstalowała kolejną, drugą, maszynę do odtłuszczania marki Hockh. Wydajność produkcyjna na wydziale odtłuszczania została podwojona. Docelową VIA jest w stanie odtłuszczać 8ton części/godz.

Inwestycje w 2019 r. i dalszy rozwój firmy

Kolejna inwestycja ruszyła w marcu 2019 r. Pierwszy etap rozbudowy (zakończony w VI 2019) zakładał powiększenie hali produkcyjnej oraz instalację w nowej hali przelotowej maszyny do obróbki wibrościernej marki Walther Trowal.

Dzięki instalacji nowej maszyny VIA jest w stanie przygotować dla swoich klientów także części o większych i złożonych gabarytach.

Gratowanie w nowej maszynie odbywa się na tych samych zasadach co w przypadku wibratorów kołowych. Różnica leży w dłuższym wyprowadzeniu linii obróbczej w przeciwieństwie do standardowego bębna. Także suszenie części przebiega inaczej. Odbywa się ono w tunelu suszącym przy pomocy gorącego powietrza (w bębnach roto-wibracyjnych części suszone są przy użyciu granulatu kukurydzianego).

We wrześniu 2019 r. została wybudowana kolejna hala produkcyjno-magazynowa. Łączna powierzchnia hal to ponad 4000m2.

Plan na 2020 r. to instalacja myjki z medium w formie alkoholu modyfikowanego. Urządzenie ma myć części na tzw.klasę czystości, tak istotną w sektorze automotive i lotniczym.